3_1472044069.jpg

Saç sağlığı, sağlıklı bir beslenmeye bağlıdır. Vitamin ve mineral yönünden yetersiz beslenme saçları zayıflatır. C (turunçgiller), E (bitkisel sıvı yağlar) ve B (buğday, pirinç) grubu vitaminler, selenyum ve çinko da saç sağlığı için temel maddelerdir..

B12 Vitamini eksikliği; vitamin B12 eksikliği anemi dediğimiz bir çeşit kansızlık hastalığına yol açar ve bu hastalık esnasında saçlarda grileşme ve seyrelme görülür.

Demir eksikliği; anemi ile birlikte veya yalnızca demir eksikliği (anemi olmasa da) saçta kalite bozukluğu yapabilir. Saç dökülmesi ve saçın mat ince ve gevrek olması söz konusu olabilir.

A Vitamini Fazlalığı; sadece saçta değil tüm vücut kıllarında incelme ve seyrelme yapabilir.

Bakır eksikliği; saç bozukluğu yapar. Beyinsel bozukluk kolay kırılan saçlar, damar bozuklukları kemik değişiklikleri yapar.

Biotin yetersizliği; nadiren rastlanan bir durumdur. Ancak aşırı oranda çiğ yumurta yenirse fazlalığına bağlı olarak saç dökülmesi oluşur.

Çinko eksikliği; demir, çinko, bakır, selenyum  gibi elementler bazı organ ve dokularda yüksek yoğunlukta bulunan, bağışıklık sisteminde önemli rolü olan elementlerdir. Bu elementlerin bağışıklık sistemi yanında bir diğer önemli görevleri protein yapımıyla ilgili olan sistemlerde rol oynamalarıdır. Çinko eksikliğinde yine saçlarda dökülme ve kırılma gözlenir.

Powered by Bilgeweb