2_1472043391.jpg

Fue Saç Ekimi Nedir?

Saçı dökülen sağlıklı bireylerde ense bölgesindeki saçların tek tek alınıp, kendi saçının yönüne uygun olarak kanallar açılıdıktan sonra ihtiyaç olan bölgeye tek tek ekilmesi işlemidir.

Saç ekimi öncesinde hastanın ense bölgesinden yapılacak bir saç analiziyle alınabilecek kök miktarını hesaplanır. Bu analizin ışığında mevcut açıklığı kapatıp kapatmayacağı, beklentinin nasıl olması gerektiği karşılıklı konuşarak saç ekimine karar verilebilir. Daha sonra hayali ön saç çizgisini belirlenip, kök ihtiyacına göre, hangi bölgeye kaç kök ekileceği ve yönleri planlanır.

Saç Ekiminden Önce Saç ekimi yaptıracak kişiler;

Bir hafta öncesinden aspirin ,grip ilaçları, vitamin ve saçla ilgili her tür ürünü bırakmalı
Bir hafta öncesinden münkünse sigara ve alkol kullanmamalıdırlar
Bir gece önce iyi bir uyku uyuyarak sabah hafif bir kahvaltı yapmış olarak kliniğe gelirler.
Önden düğmeli rahat bir kıyafet giymeleri ve saçlarının temiz ve kısa olması istenir.

Saç Ekimi Uygulaması

Fue yöntemiyle yapılan saç ekiminde kökler tek tek fue motoru dediğimiz bir motor aracılığıyla alınır. Fue motoru hakkında bazı yanlış düşünceleri açıkığa kavuşturmak gerekirse; motorun ucuna takılan 0.6mm ,0.8mm veya 1mm uçlarla tekli ikili ve üçlü dörtlü kökler zedelenmeden çıkarılır. Tecrübeli bir uygulayıcı hastanın ilk köklerini aldıktan sonra dışarıda inceleyerek kalınlığa bağlı uygun çaptaki uçla çalışarak başarılı bir şekilde kökleri çıkarabilir. Eğer kişinin kökleri ince ise ve tekli köklerin çok olduğu bir kısımdan alınıyorsa uç daha dar seçilir. Bir kök alımı seansı sırasında farklı çapta fue motor uçları kullanılarak hızlı ve sağlam kök alma işlemi sağlanır. Motorun hız devri ayarlanabilir olduğundan çevre dokulara zarar verme olasılığı yoktur.

“Her birey kendine özeldir ve saç kökleri de farklı genişlik ve yapıdadır.”

Alınan kökler besleyici soğuk sıvıların içinde tekli ikili üçlü gibi dizilere ayrıştırılır. Belli guruplar halinde sayılarak bekletilir.

İşlemin en can alıcı kısmı saçın içine yerleştirileceği kanalların açılmasıdır .Kanallar saçın yönünde ve açısı korunarak açılmazsa doğal duruş sağlanamaz. Saç ekiminden önce yapılan planlamayla hangi köklerin hangi alanlara ekileceği önceden belirlenmiştir. Uygun alana uygun kök ekilmezse doğal görüntü yakalanamaz. Saç ekimi sırasında köklerin bir seferde fazla bekletilmeden hızlıca kanallara yerleştirilmesi saçın canlılığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle iki bazen üç kişi aynı anda çalışarak kanalların içine soğuk serumların içinde bekletilen kökler yerleştirilir.Köklerin genişliği açılacak kanalların çapını belirleyen en önemli unsurdur geniş açılan kanallara ince kökler kolay yerleşir fakat geri çıkması da bir o kadar kolaydır bu nedenle uygun kökler uygun kanallara nakledilmelidir. Bazen işlemin çabuk bitmesi daha kaliteli bir çalışma olduğunu göstermez çünkü tekli kökler ince açılmış kanallara yavaş ve düzgün açıyla yerleştirilir ise dokunun birbirini tutma olasılığı daha yüksek olur bu da belli bir zaman alan hassas bir işlem demektir.

Saç Ekimi Sonrası

En çok merak edilense ertesi günlerde şişlik oluşup oluşmadığıdır .Kullanılan ilaçlar sayesinde yüzde ve kafada şişlik neredeyse oluşmaz. Saç ekimi sonrası ağrı duyulup duyulmadığıysa ayrı bir merak konusu olup hastalar herhangi bir ağrıdan şikayet etmemektedirler.

Saçın ekildiği ilk gece dinlenmeniz iyi olacaktır. Çok fazla öne eğilmeden bazı gerekli işler yapılabilir. Genellikle ilk gece kalabalık ortamlara girmemek, sinirlenmemek ve heyecenlanmamak gerekir. Çünkü baş bölgesindeki herhangi bir basınç artışı köklerin yerinden oynamasına hatta çıkmasına neden olabilir.

Ekimden sonra 2. gün 12. gün ve 30. gün kontroller yapılır.

2. gün özel losyon ve şampuan kullanarak ilk yıkama yapılır, bu esnada hastaya yıkama tekniği öğretilir.

12. gün ise eğer saçlara üzerinde kalmış kabuklar var ise özel bir uygulamayla kabuklardan kurtularak saçın oksijen almasını sağlamak için yapılır.

30. gün ise gerekli görülür ise ilk mezoterapi uygulaması yapılır. B uygulama ilaçlı veya büyüme faktörlü olabilir.

Kullanılacak yeni losyon ve şampuanı reçete edilir.

Saç kökleri üzerindeki kıllar ilk ay sonunda kırılarak dökülür, köklerse derinin altındadır. Yeni saç çıkışı ilk 2 ayda başlar. Saçların tutmasıyla ilgili olarak %5 lik bir fire olabilir. Fakat bu hissedilmeyecek kadar düşük bir orandır.

Unutmamak gerekir ki her hasta ayrı dokuya doku iyileşmesine sahiptir.Saçlarının uzama kalınlaşma süreci kişinin yapısı yaşam şekli ve hatta ruh haliyle direkt ilgilidir. Saç ekiminden sonraki sürede kişinin doğruları ne kadar uyguladığı bu sonucu etkilemektedir.

Nadiren hastalar ikinci bir seansa ihtiyaç duyabilir. Eğer yapılacaksa 6-8 ay beklemek oldukça faydalıdır. Bu bekleme süresi sayesinde ikinci seansta daha fazla saç kökü alınabilir ve toplamda daha fazla saç ekilmiş olur. İkinci seans için sabırlı olmak hasta için daha iyi bir sonuç elde etmek anlamına gelir.

Alınan kökler 2.2 ile çarpılarak saç teli sayısı bulunabilir .Örneğin 4000 saç kökü ekilen bir hastanın yaklaşık 8500-9000 gibi saç teline sahip olacağından bahsedebiliriz.

Saç ekiminden sonraki ilk ay boyunca deniz sauna hamam havuz gibi topluca girilen yerlere girmemeniz önerilir.

Düzeltme ve Revizyon Saç Ekimleri

Saç ekiminde yapılan yanlışlar genelde saç yönünün doğru olmaması ve sıklığın az olmasıdır.

Eğer kişinin verici alanı uygunsa bu yanlışlar düzeltilebilir.

Saç ekimi kişilere hayatları boyunca iki veya enfazla üç kez uygulanabildiğinden ilk yapılan ekimin doğru yer, doğru zaman-,doğru ekip tarafından yapılması en uygunudur.

Powered by Bilgeweb