2_1472044814.jpg

Saç ekimi, genellikle erkeklere uygulanan, küçük çaplı bir doku nakli ameliyatıdır. Ameliyat denilince biraz ürkütücü gelebilir fakat ağrısız, acısız ve uygulama sonrası normal yaşama hızlıca dönülebilen, oldukça konforlu bir uygulamadır.

Günümüzde en çok tercih edilen FUE tekniğiyle saç ekiminden bahsedersek, bu yöntem 0.6-0.7 mm çaplı keskin uçlarla ,kişilerin iki kulağının arasındaki dökülmeye dirençli yani ömür boyu dökülmeyen alandan köklerin etrafındaki dokuyla beraber çıkarılarak, canlılığını kaybetmeden, boş olan alana ekilerek nakledilmesinden ibarettir.

Burada belirtilen bazı can alıcı hususlar aşagıda belirtilmektedir;

Dikkat ederseniz uçların boyutundan bahsedilmektedir ki bu işlm köklerin alınan yeride iz kalmamasını ve daha çok kök alınabilmesini, dokunun daha ince ve zarif olmasını, ekildiği yerde pot(kabarıklık) yapmamasını  ve daha sık ekilebilmesini sağlar.

Yine iki kulağın arası dediğimizde, hasta genç ve tam dökülme oluşmamışsa yani lokal bir ekim yapmayı planlıyorsanız, arkadan alacağınız yerin sınırı önem arz eder yani dökülmeye dirençli alanı belirlemeli ve sınırını kalemle çizerek işe başlamalısınız.

Kökleri yerinden çıkardınız eğer bunları toplayan kişi çok sert hareketler yaparsa veya eken kişiler pensetle çok sıkarsa doku zedelenir, saç yaşayamaz, çünkü saç etrafındaki bu incecik narin dokudan beslenmektedir.

Canlılığın sağlanması, alınan köklerin uygun sıvıda, uygun ısıda, uygun sürede bekletilmesi demektir.

FUE saç ekim teknigi bugün artık PRP dediğimiz büyüme faktörleriyle desteklenerek uygulanılan bir metot olup, büyüme faktörleri ise zaten insanların kanında bulunmaktadır. PRP yönteminde ise bu faktörler özel teknikler ile alınarak yoğunlaştırılıp saç derisine karıştırılarak saç naklinin yapılmaktadır ve bu işlem sonucunda ise daha çok tutma, daha çabuk uzama  ve kalın saç çıkışı sağlanmaktadır.

PRP nin nasıl hazırlandığı ,hangi tüpe kanın alındığı, santrifüj tekniği ve hangi sürede uygulandığı,saç ekiminin hangi aşamasında, cildin ne kadar altına enjekte edildiği önemli yoksa etkinliği olmayan bir işlem yapılmış olunmaktadır.

Saç ekimi kanser, ileri diyabet ,aids gibi çok önemli hastalıklarda yapılamıyor. Kalp ,tansiyon ,kolesterol yüksekliği  epilepsi gibi hastalıklar işleme engel değil ,gebelere kural olarak uygulanamıyor. Ayrıca saçlı deride bir hastalık varsa bunların bazıları  uygulamaya engel olabilir. Bazı test ve tedaviler gerekebilir.

Kişiler 2 gün sonra şapka takabilirler ,işe, seyahate gidebilirler,12 gün içinde ekim alanı ve alınan bölge tamamen iyileşmiş olur.

Powered by Bilgeweb